Start Gadżety.pl

Cynamon rozwiąże problemy z pamięcią?

Macie problemy z nauką czy ogólnie z zapamiętywaniem? Badania naukowców z Rush University wskazują, że rozwiązanie tych problemów możecie mieć w swojej kuchni - to cynamon.

Sekret nauki kryje się w hipokampie - obszarze naszego mózgu odpowiedzialnym za tworzenie wspomnień, jednak dokładny mechanizm ich powstawania nie był znany - nie wiedzieliśmy zatem co różni, pod kątem neurologicznym, dobrych uczniów, łatwo przyswajających wiedzę, od tych, którym przychodzi to z trudem. A różnicę taką da się dostrzec, jeśli wiemy czego szukać - osoby, którym nauka przychodzi trudniej mają mniej białka CREB, a więcej GABRA5. Okazuje się jednak, że lekarstwo może być w zasięgu ręki - to zwykły cynamon.

Amerykańscy naukowcy podali go myszom i okazało się, że zwiększył on ilość GABRA5, zmniejszył ilość CREB w mózgu, a tym samym poprawił znacznie neuroplastyczność neuronów znajdujących się w hipokampie. Pozytywne działanie miał tu, zdaniem autorów badania, benzoesan sodu, do którego cynamon został w ciele myszy metabolizowany - związek ten znany jest ze swych zbawiennych właściwości dla mózgu.

Po miesięcznej kuracji różnica była widoczna gołym okiem - myszy, które wcześniej miały problemy z przejściem przez labirynt teraz z łatwością uczyły się właściwej trasy. Jednocześnie nie zauważono poprawy u osobników, które wcześniej dobrze się uczyły i miały lepszą chemię w mózgu.

A na tym nie koniec, przywrócenie właściwej neuroplastyczności mózgu może mieć bowiem kluczowe znaczenie w leczeniu pacjentów cierpiących choćby z powodu choroby Parkinsona.

Journal of Neuroimmune Pharmacology, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.