Start Gadżety.pl

Polska "tarcza Zeusa" powstrzyma terrorystów

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej intensywnie pracują nad urządzeniem, które zapewni maksymalne bezpieczeństwo obywatelom Polski i wszystkim obcokrajowcom przed atakami terrorystycznymi. Jako że zamachowcy najczęściej w swoich akcjach korzystają z elektronicznych urządzeń do odpalania ładunków wybuchowych, to najlepszym rozwiązaniem byłoby zagłuszenie sygnałów je aktywujących.

Na rynku jest wiele podobnych urządzeń, z których korzystają służby na całym świecie, jednak urządzenie powstające w Polsce będzie miało nad nimi ogromną przewagę. Otóż będzie ono zdolne do "dynamicznego kształtowania widma sygnału radiowego", co oznacza, że będzie można dowolnie wybierać częstotliwości, które w danym momencie jest potrzeba zagłuszać oraz takie, których nie.

To wszystko sprawi, że służby nie zakłócą normalnej komunikacji na danym obszarze tylko po to, aby zneutralizować terrorystę. Po prostu wybiorą odpowiednią częstotliwość i to ją będą zagłuszali. W tej chwili wszystkie urządzenia na świecie dysponują możliwością zagłuszania tylko konkretnej częstotliwości.

Urządzenie o nazwie "Aegis" (z greckiego to Egida, tarcza Zeusa) z Politechniki Gdańskiej będzie miało wielkość walizki, zasięg od 30 do 300 metrów i będzie wielofunkcyjne. Cały projekt został wsparty państwowym grantem w wysokości 2,5 miliona złotych z edycji konkursu "Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców" organizowanego przez NCBR.

Urządzenie ma być gotowe w przeciągu 3 lat. Już wiadomo, że jego zakupem zainteresowane są służby z wielu krajów świata, więc może ono stać się prawdziwym hitem sprzedażowym.

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.