Start Gadżety.pl

Ludzie wzbogacili się o nowy narząd!

Ludzie właśnie wzbogacili się o nowy narząd, który był już znany od dawna, ale świat medycyny nie dopiero teraz dokładniej zgłębił tajemnicę jego niezwykle cennej funkcji. Rolą narządu znanego jako krezka (łac. mesenterium) jest utrzymywanie wnętrzności na swoim miejscu.

Do tej pory uważano, że składa się on z kilku, oddzielnych części. Teraz wiemy już, że jest to jeden niezależny narząd. Chociaż pierwsze wzmianki o krezce pojawiły się już za czasów Leonarda da Vinci, dopiero cztery lata tamu doktor J. Calvin Coffey z University of Limerick w Irlandii zauważył pod mikroskopem, że narząd ten ma zupełnie inną od zakładanej budowę.

corwrkrzkfof34ffffeyrwr Dr. J. Calvin Coffey ogląda krezkę. Fot. Alan Place.

Przez kolejne lata zespół naukowców pod jego kierownictwem zbierał dane na temat jego prawdziwego wyglądu i funkcji w organizmie człowieka. Ostatecznie podjęli oni decyzję, że krezka zasługuje na określenie mianem narządu.

Co ciekawe, jeden z najsłynniejszych podręczników do anatomii Gray’s Anatomy ma już aktualną definicję nowego organu. Jest to o tyle cenne odkrycie, że dzięki niemu dokonają się bardzo ważne postępy w diagnostyce i leczeniu chorób jamy brzusznej oraz przewodu pokarmowego.

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.