Start Gadżety.pl

Ile samochodów Ubera zastąpi taksówki?

Naukowcy z MIT stworzyli ostatnio zaawansowany algorytm, który bazując na ogromnym zestawie danych wyliczył ile pojazdów firm takich jak Uber byłoby w stanie zastąpić wszystkie taksówki w Nowym Jorku. Odpowiedź jest dość zaskakująca.

Inżynierowie ze słynnego laboratorium Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) wyliczyli, że zaledwie 3 tysiące przywoływanych smartfonem, nadzorowanych przez komputery pojazdów byłoby w stanie zastąpić 13 tysięcy taksówek, a średni czas oczekiwania na samochód wynosiłby 2.7 minuty. Jeśli samochody byłyby 10-osobowymi minivanami to wystarczyłoby ich zaledwie 2 tysiące.

To oczywiście może znacznie przełożyć się na ekologię - zbyt duża ilość samochodów w miastach jest jedną z przyczyn coraz groźniejszego, coraz gęstszego smogu (no i także denerwujących korków) - ale także na ekonomię, firmy takie jak Uber czy Lyft, które już dziś korzystają z podobnych algorytmów, właśnie dzięki temu mogą być dużo bardziej konkurencyjne, choć oczywiście maksymalizacja wydajności nadejdzie (nadjedzie) wraz z pojawieniem się na drogach samochodów bez kierowców.

Źródło: CSAIL, Zdj.:

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.