Start Gadżety.pl

Warzywa i owoce zbawienne także dla ducha

Dieta pełna owoców i warzyw jest zbawienna dla ciała - co do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak naukowcom z Uniwersytetu Otago udało się ostatnio odkryć, że jest ona zbawienna także dla ducha.

Nowozelandzcy psychologowie przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 171 studentów w wieku od 18 do 25 lat. Przez dwa tygodnie jedna trzecia z nich jadła tak jak dotychczas, podczas gdy kolejne 33% otrzymywało każdego dnia dwie dodatkowe porcje owoców i warzyw - marchwi, kiwi, jabłek i pomarańczy. Ostatnia grupa z kolei dostała vouchery na darmowe owoce i warzywa oraz SMS-y z przypomnieniem o konieczności zdrowego odżywiania.

Przed rozpoczęciem nowej diety przebadano ich jednak pod kątem markerów psychologicznych wskazujących między innymi nastrój danej osoby, ogólny poziom zdrowia psychicznego, ewentualne objawy depresji czy jej poziom zmotywowania.

I okazało się, że po zaledwie dwóch tygodniach badania grupa otrzymująca dodatkowe owoce i warzywa wykazywała dużo lepsze wyniki jeśli chodzi o motywację i nastrój. U pozostałych dwóch grup - w tym tej, która dostała bony na darmowe warzywa i owoce i przypomnienia o konieczności ich jedzenia, nie widać było różnicy.

Wygląda zatem na to, że zdrowa dieta może nam pomóc nie tylko fizycznie - trzeba się tylko zmusić do jej przestrzegania, albo jeszcze lepiej - zmusić do niej nasze otoczenie. Dlatego pamiętajcie by zaopatrywać członków swojej rodziny w warzywa i owoce - dzięki temu będziemy czuć się lepiej.

Źródło: PLOS One, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.