Start Gadżety.pl

Oto pierwsze zdjęcie ciemnej materii

W końcu udało się wykonać zdjęcie czegoś, co do tej pory znajdowało się tylko w sferze kosmicznych fantazji. Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo wykonali bowiem pierwszą w historii fotografię ciemnej materii łączącej ze sobą dwie galaktyki.

Od pół wieku astronomowie podejrzewali, że te kosmiczne skupiska gwiazd są ze sobą w jakiś dziwny i nieznany sposób połączone, ale dopiero teraz udało się zobaczyć ten tajemniczy most, którym okazuje się być ciemna materia. Dotyczy to jednak tylko galaktyk, które oddalone są od siebie maksymalnie o 40 milionów lat świetlnych.

Naukowcy do wykonania zdjęcia użyli tzw. słabego soczewkowania grawitacyjnego. Jako że masywne ciała potrafią zakrzywiać czasoprzestrzeń, w tym także światło, dzięki temu możemy zaobserwować obiekty, które znajdują się za nimi.

fefdark-fefmatter-filaf Zdjęcie mostu stworzonego z ciemnej materii i łączącego galaktyki. Fot. University of Waterloo.

Uzyskana fotografia powstała z połączenia aż 23 tysięcy części przedstawiających galaktyki, znajdujące się w odległości 4,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi. W ten sposób udało się wykonać pierwsze zdjęcie ciemnej materii.

Wiemy, że nie emituje i nie odbija ona promieniowania elektromagnetycznego. Szacuje się, że stanowi ok. 27 procent bilansu masy i energii Wszechświata, który możemy obserwować.

Chociaż mamy teraz na jej istnienie niezbite dowody, wciąż tak naprawdę nie wiemy, czym ona jest i jaka jest jej rola we Wszechświecie. I tak pewnie pozostanie jeszcze przez długi czas.

Źródło: EurekAlert / Fot. M.Hudson/University of Waterloo/NASA

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.