Start Gadżety.pl

Promieniowanie UV iskrą życia?

Intensywne promieniowanie UV nie sprzyja życiu i nie chodzi tu tyko o nieostrożnych plażowiczów - można je wykorzystywać na przykład do dezynfekcji wody. Ale coraz bardziej prawdopodobne jest, że to właśnie ten rodzaj promieniowania był iskrą, która zainicjowała całe ziemskie życie.

Naukowcy z University of Colorado w Boulder przeprowadzili ostatnio analizę wcześniejszych badań z wielu różnych dziedzin i z pomocą ich wyników udało im się stworzyć wiele scenariuszy, w których właśnie z pomocą promieniowania UV, które na młodej, pozbawionej ochronnej warstwy ozonu Ziemi było dużo intensywniejsze niż obecnie, z prostych związków organicznych powstać mogły związki bardziej złożone, które w końcu doprowadziły nas do miejsca, w jakim się obecnie znajdujemy.

Promieniowanie UV było w tym względzie skuteczne, bo choć część organicznych związków ono rozbija, to właśnie produkty tego zniszczenia w połączeniu z uwolnioną energią, były idealnymi reagentami. W ten sposób na przykład kwasy tlenowe (oksokwasy), które są jednym z podstawowych składników ziemskiego życia, bardzo dobrze w wilgotnych, lecz beztlenowych warunkach właśnie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego prowadzić do powstania dalszych, bardziej złożonych chemicznych elementów, które w końcu powinny dorobić się także przedrostka "bio".

Źródło: Physical Chemistry Chemical Physics, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.