Start Gadżety.pl

Tak wyglądali ludzie 13 tysięcy lat temu

Chociaż żyjemy w XXI wieku i mamy niesamowicie rozwinięte najróżniejsze gałęzie nauki, to wciąż niewiele wiemy o przeszłości naszej planety, a w szczególności o nas samych. Na pewno wiele razy zastanawialiście się, jak wyglądaliśmy tysiące lat temu.

Teraz, dzięki badaniom międzynarodowej grupy naukowców pod kierownictwem Uniwersytetu Cambridge, możemy zobaczyć twarz człowieka żyjącego 13 640 lat temu na terenie dzisiejszej Tajlandii.

58f61fwf2ba01d4ddwwf Tak wyglądał człowiek 13 tysięcy lat temu. Fot. Antiquity.

Specjaliści odkryli w części północnej tego azjatyckiego kraju dobrze zakonserwowane zwłoki w jednej z jaskiń. Na podstawie czaszki, zębów i niektórych kości zrekonstruowali cyfrowo twarz człowieka.

Okazało się, że była to kobieta, która stanowiła grupę pierwszych osadników pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej. Miało to miejsce ok. 13 640 lat temu, czyli w późnym plejstocenie.

5rwrwr8f6130c96695rwr Cyfrowa rekonstrukcja twarzy zwłok kobiety z Tajlandii. Fot. Antiquity.

Kobieta miała 150 centymetrów wzrostu, a jej wiek, w chwili śmierci, oszacowano na 25-35 lat. Aby w ogóle moglibyśmy zobaczyć, jak wyglądał człowiek ponad 13 tysięcy lat temu, zespół wykonał niesamowicie ciężką i mozolną pracę.

Zaczęło się od pomiarów czaszki, kości i zębów, a następnie pozostałe informacje zostały pobrane z globalnej bazy danych na temat wędrówki ludów, badań genetycznych ludności, charakterystycznych cech przedstawicieli danego regionu czy po prostu symulacji komputerowej. Efekt możecie zobaczyć na powyższej grafice.

Źródło: Phys.org / Fot. Antiquity

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.