Start Gadżety.pl

Indie chcą otworzyć księżycową kopalnię

Indie, które do wyścigu kosmicznego wystartowały relatywnie późno, na początku bieżącego roku pobiły światowy rekord umieszczając za jednym zamachem rekordową ilość satelitów na orbicie. A teraz ujawniają swoje jeszcze ambitniejsze plany - zamierzają wydobywać zasoby na Księżycu i to już całkiem niedługo.

Indyjska agencja kosmiczna ISRO (Indian Space Research Organization) ma zamiar nie tylko wybrać się na Księżyc oraz Marsa, ale planuje aktywnie wykorzystywać gospodarczo swoje astronautyczne osiągnięcia - już do roku 2030 planuje na Srebrnym globie umieścić stałą kosmiczną bazę, która ma zajmować się wydobyciem helu-3.

Ten izotop helu, który posiada jeden, a nie dwa neutrony w jądrze, jest bardzo rzadki, a przy tym bardzo drogi, jako potencjalne paliwo przyszłości mogące zasilać reaktory zimnej fuzji. Ale nie tylko - już dziś jest on powszechnie wykorzystywany w przemyśle naftowym czy medycznym i jego ziemskie zasoby są zdecydowanie zbyt niskie w porównaniu do rosnących potrzeb.

Indie będą chciały dzięki temu zagwarantować sobie pełną energetyczną niezależność, jednocześnie zwiększając dbałość o ekologię.

Źródło: India, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.