Start Gadżety.pl

Najstarszą rafę koralową na świecie odkryto w Polsce

W trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w Górach Świętokrzyskich przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza doszło do odkrycia najstarszych na świecie raf koralowych średniej głębokości, które datowane są na aż 390 milionów lat.

To niesłychanie fascynujące odkrycie. Najstarsze znane nam dotąd na całym świecie są o aż 150 milionów lat młodsze. Bogate zespoły płaskich i liściastych koralowców naukowcy zidentyfikowali na dwóch stanowiskach: w Skałach koło Nowej Słupi i kamieniołomie Laskowa koło Kostomłotów.

Od kilkunastu lat na całej planecie prowadzone są intensywnie badania raf średnich głębokości, tzw. raf mezofotycznych, położonych na głębokości sięgającej od 30 do 150 metrów. Teraz wiemy już, że najstarsze na Ziemi znajdują się w Polsce.

Naukowcy obalili przy okazji hipotezę, że znajdują się one na mniejszych głębokościach, gdyż im udało się odkryć tam płaskie koralowce charakterystyczne dla ekosystemów większych głębokości. Poza koralowcami rafy te zamieszkiwały liliowce, gąbki i ramienionogi, czyli dwuskorupkowe organizmy podobne do małży.

Coral Reefs Live

Odkrycia dokonane w kamieniołomie Laskowa świadczą, że setki milionów lat temu znajdował się tam ocean, a w nim żyły jedne z najstarszych stworzeń pełnomorskich, w tym rekiny.

Polscy naukowcy odkrycia dokonali całkiem przypadkowo. "Jestem głównie geologiem, ale uczestnicząc w jednej z konferencji na Hawajach wysłuchałem wielu wystąpień poświęconych rafom średniej głębokości. Słuchając tych wykładów przypomniałem sobie, że takie ślady z czasów dewonu widziałem w Górach Świętokrzyskich. Koralowce z tej rafy opracowywałem w swoim doktoracie kilka lat temu. Niemal natychmiast po powrocie z Hawajów pojechałem więc na miejsce i stwierdziłem, że wygląda to niemal tak samo, jak współczesne rafy mezofotyczne" - powiedział dr Mikołaj Zapalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie Coral Reefs, wydawanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Badań Rafowych i Springer. Badania finansowane były w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki. W pracach - oprócz dr. Zapalskiego - uczestniczyli: prof. Stanisław Skompski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Wrzołek z Uniwersytetu Śląskiego i dr hab. Błażej Berkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Źródło: Coral Reefs/PAP / Fot. Pinterest/Flickr

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.