Start Gadżety.pl

Ciąża wywołuje trwałe zmiany w mózgu

Ciąża niesie dla organizmu kobiety ogromne zmiany, jednak największa z nich umykała nam przez długie lata. Grupa hiszpańskich naukowców odkryła bowiem ostatnio, że właśnie w okresie ciąży dochodzi do nieodwracalnych, stałych zmian w mózgach matek. W skrócie - ich mózgi w trakcie ciąży się "kurczą".

Hiszpanie wykorzystali najnowsze techniki obrazowania, aby przyjrzeć się dokładnie strukturze mózgów kobiet w trakcie ciąży i chyba ich samych zaskoczyła skala zaobserwowanych zmian. Dostrzegli oni bowiem wyraźnie utratę substancji szarej (potocznie zwanej szarymi komórkami), zwłaszcza w płacie czołowym i skroniowym.

Obszary te odpowiadają za rozumienie uczuć i przekonań innych, a także odczytywanie mowy ciała, pozwalają one także przywiązywać się do innych osób. Zdaniem autorów badania utrata neuronów w tych właśnie obszarach powoduje, że matka dużo bardziej przywiązuje się do swego dziecka, do tego odczuwa jego względem dużo mniej negatywnych emocji.

Aby stworzyć pełny obraz naukowcy przyjrzeli się także mózgom ojców - u nich jednak nie dostrzeżono żadnych zmian, u kobiet z kolei zmiany był identyczne niezależnie od tego czy ciąża była w wyniku poczęcia drogą naturalną czy też in vitro.

Jednocześnie naukowcy nie stwierdzili żadnych zmian w zdolnościach poznawczych kobiet po ciąży, w porównaniu do okresu sprzed niej, a także potwierdzili, że zmiany wywołane przez ciąże w mózgu są trwałe - dało się je wyraźnie dostrzec także podczas skanów wykonanych dwa lata po urodzeniu dziecka.

Źródło: Nature Neuroscience, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.