Start Gadżety.pl

W końcu efektywny rozkład wody

Wodór, który może być wykorzystywany jako paliwo, obecny jest w otaczającej nas wodzie, ale od lat mamy problem z jego efektywnym pozyskaniem. Teraz przełomu na tym polu udało się dokonać fizykom z Uniwersytetu Houston, którzy odkryli nowy katalizator dokonujący rozkładu wody na wodór i tlen niskim kosztem.

Wodór jest bardzo pociągający, bo jest to najczystsze z dostępnych nam paliw, do tego łatwo go przechwowywać w dużych ilościach, więc opracowanie metody taniej jego produkcji jest usilnie poszukiwane przez naukowców z całego świata.

Przełom dokonany przez badaczy z Teksasu to polega na tym, że stworzony przez nich katalizator jest tani - nie wymaga do produkcji drogich metali rzadkich - a przy tym wydajniejszy od znanych nam do tej pory.

Składa się on z metafosforanu żelaza umieszczonego na przewodzącej, niklowej piance - podczas testów wytrzymywał on ponad 20 godzin pracy i 10 tysięcy cyklów, a więc 10-krotnie więcej od wcześniej używanych katalizatorów.

Nowa metoda pozwolić może na powrót wodoru do łask - obecnie bowiem przegrywał on z prądem z tego względu, że najczęściej produkowany był on przez gazyfikację węgla.

Źródło: University of Houston, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.