Start Gadżety.pl

Do roku 2100 z Ziemi zniknie połowa gatunków roślin i zwierząt

Żyjemy w niezwykłych czasach, w których świat z roku na rok rozwija się i zmienia tak dynamicznie, że nie jesteśmy w stanie nad tym wszystkim zapanować, a efekty tego są coraz bardziej przerażające.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda, Princeton i Berkeley przyznali ostatnio w swoim raporcie, który opublikowali na łamach magazynu "Science Advances", że nasza planeta przeżywa właśnie szóste masowe wymieranie gatunków.

Uczeni oceniają, że jest to największe wymieranie od czasu, gdy wyginęły dinozaury, czyli od 64 milionów lat. Chodzi tutaj przede wszystkim o kręgowce, do których należą ryby, ptaki i ssaki (i oczywiście ludzie).

Od początku XX wieku z powierzchni naszej planety zniknęło aż 400 gatunków tych zwierząt, a w ciągu ostatnich 500 lat aż 900 gatunków organizmów, w tym 80 gatunków ssaków.

Jak się ocenia, normalnie zajęłoby to około 10 tysięcy lat, ale teraz padają one jak muchy. Według autorów badań, kręgowce znikają 114 razy szybciej, niż zwykle.

Teraz podobne stanowisko zajęli naukowcy obradujący na konferencji w Watykanie, której celem było ustalenie "jak możemy ratować nasze środowisko naturalne".

imasowyfmgraifko6mage34 Ludzkość zgotowała faunie i florze szóste masowe wymieranie. Fot. Pixabay.

Okazuje się, że jeśli ludzkość dalej będzie tak eksplorowała Matkę Naturę, to do roku 2100 możemy spodziewać się zniknięcia aż połowy wszystkich znanych nam gatunków zwierząt.

Naukowcy dopatrują się przyczyny w zajmowaniu przez ludzi terytoriów należących do zwierząt, masowym skażeniu środowiska, a także ogromnej wycince lasów, które prowadzą do zmian klimatycznych.

Według najnowszej analizy Organizacji Narodów Zjednoczonych, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie gatunki roślin i zwierząt, to giną one aż 1000 razy, a niektórzy wieszczą nawet, że 10 tysięcy razy szybciej, niż miało to miejsce dotychczas.

Dostępne dane naukowe wskazują, że w przeszłości ginęły bezpowrotnie średnio 2 gatunki zwierząt na milion lat, teraz jest to 1 na pięć lat. Jak więc widzimy, różnica jest ogromna.

Oczywiście wiemy, co możemy uczynić, by ten proces ograniczyć, ale raczej nie jesteśmy w stanie pohamować się w obejmowaniu we władanie coraz to większych terytoriów, więc ten proces z góry skazany jest na porażkę.

Źródło: IFSScience / Fot. Pixabay/Twitter

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.