Start Gadżety.pl

Księżycowy Internet LTE już w przyszłym roku

Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, w NASA pojawiła się wizja powrotu ludzi na Księżyc, budowy tam baz i eksploracji jego zasobów. Takie plany podobają się również największym naukowcom i wizjonerom ze świata najnowszych technologii.

Chociaż takie plany są dopiero w powijakach, to na powierzchni Srebrnego Globu od kilku lat dostępny jest superszybki dostęp do Internetu! Nie, nie jest to jakieś słabe łącze a stabilne połączenie, które chcielibyście mieć w swoim domu.

Kosmiczny Internet jest dziełem inżynierów z uczeni MIT i NASA. Wykorzystali oni cztery teleskopy znajdujące się w Nowym Meksyku i jednego z satelitów, znajdujących się na ziemskiej orbicie.

Sygnał jest transmitowany laserowo w postaci zakodowanych podczerwonych impulsów. Cztery teleskopy wysyłają sygnał o łącznej sile 40 watów. W ten sposób naukowcy stworzyli na powierzchni Księżyca punkt dostępowy o downloadzie w wysokości 19,44 Mbps i uploadzie 622 Mbps.

imainkosminasaesymit4ge27w Na Srebrnym Globie będzie stały dostęp do Internetu LTE. Fot. Twitter.

Tymczasem podobny plan, ale zakrojony na nieco większą skalę, ma również firma Part Time Scientists. Jej inżynierowie zamierzają zapewnić na powierzchni Srebrnego Globu bezprzewodowy dostęp do sieci i połączenie telefoniczne dla pierwszych kolonizatorów. Według planu, dostęp ma być oferowany z prędkościami technologii LTE, więc wystarczy na wysyłanie i odbieranie zdjęć czy filmów lub prowadzenie wideokonferencji .

Part Time Scientists chce wysłać pod koniec przyszłego roku na Księżyc lądownik z łazikiem. Jako że będą chcieli wysłać na Ziemię zebrane dane, przy okazji stworzą stałą sieć z dostępem do kosmicznej sieci. Projekt będzie realizowany z firmą Vodafone, a urządzenia do jego realizacji polecą na Księżyc rakietą Falcon Heavy od SpaceX.

Źródło: Space / Fot. Twitter

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.