Start Gadżety.pl

Tragedia. Ludzie nie chcą jeździć autonomicznymi samochodami

Samochody autonomiczne to przyszłość światowej motoryzacji, i nic nie wskazuje na to, żeby największe koncerny technologiczne miały tę koncepcję nagle porzucić. Niestety, to, co dla gigantów motoryzacyjnych jest czymś naturalnym, wcale nie oznacza, że jest tak w przypadku większości kierowców.

Firma Gartner przygotowała badania, dzięki którym właśnie dowiedzieliśmy się, że... autonomiczne samochody mają więcej przeciwników niż zwolenników. Badanie przeprowadzono na 1500 osobach zamieszkujących Stany Zjednoczone i Niemcy.

55 procent z nich nie chce podróżować autonomicznymi samochodami. Dzieje się tak z różnych względów. Jedni boją się niedopracowania technologii, która przecież może ich zabić, a inni po prostu wolą sami kręcić kierownicą, zmieniać biegi i dynamicznie poruszać się po mieście oraz na trasie, przymykając oko na ograniczenia prędkości.

imselfororkitlgogp5age48_01 Kierowcy nie chcą autonomicznych samochodów. Fot. Tesla.

Co ciekawe, 70 procent ankietowanych nie widzi jednak przeszkód, co do posiadania w swoim samochodzie funkcji półautonomicznych, takich jak: automatyczne parkowanie, hamowanie, jazdę w korku czy utrzymywanie stałej prędkości na trasie.

Chociaż wydaje się, że przeciwnicy pełnej autonomii w motoryzacji nie stanowią jakiejś miażdżącej większości, pokazuje to, że wciąż większość kierowców nie ma zaufania do elektroniki i systemów, które zawsze były, są i będą zawodne. Po prostu wolą oni mieć własne życie i swojej rodziny w swoich rękach, a nie zawierzyć je zawodnym systemom, zwłaszcza, że nikt nie wie, jak zachowają się one w sytuacji kryzysowej.

Źródło: CarsCoops / Fot. Tesla/Twitter/Pexels

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.