Start Gadżety.pl

Czarna herbata może pomóc w odchudzaniu

Od lat producenci herbaty (choć nie tylko) próbują nas przekonać o jej prozdrowotnym działaniu, a teraz ich słowa potwierdzają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. W trakcie swoich badań udało im się dowieść nie tylko, że czarna herbata pozytywnie wpływa na zdrowie, ale też jak tego dokonuje.

Wcześniej skupiano się na herbacie zielonej, bo zawarte w niej związki - polifenole - absorbują się do krwiobiegu i tkanek wpływając bezpośrednio, pozytywnie na nasze zdrowie, podczas gdy polifenole z czarnej herbaty mają zbyt duże cząsteczki by zostały wchłonięte przez jelita. Ale okazuje się, że czarna herbata również może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm, choć działa nieco dookoła, pośrednio.

Pośrednio oznacza tutaj przez jelita, a dokładniej przez zamieszkujące tam bakterie. Badania te wykazały bowiem, że czarna herbata (zielona również) działają niczym prebiotyki stymulując rozwój pozytywnej flory bakteryjnej naszego układu pokarmowego.

Potwierdziły to badania na myszach - części zwierząt podawano pokarm niskokaloryczny, pozwalający zachować smukłą sylwetkę, a innym wprowadzono dietę bardzo bogatą w cukry i tłuszcze, przy czym niektóre zwierzęta z tej grupy suplementowano wyciągami z herbaty zielonej lub czarnej. Okazało się, że zwierzęta, które otrzymywały ekstrakt z herbaty nie tyły tak jak te, które go nie dostawały, a do tego dostrzeżono wyraźną różnicę we florze bakteryjnej ich jelit - było tam więcej dobrych bakterii, a mniej tych, których obecność wiązana jest z otyłością lub nadwagą.

Jednocześnie dostrzeżono też mikrobiologiczne różnice pomiędzy osobnikami, które dostawały wyciąg z czarnej i zielonej herbaty, co wskazuje, że działają one w nieco inny sposób, nieco inaczej wpływając na nasz metabolizm - choć jest to w każdym wypadku wpływ pozytywny. A zatem mamy jeszcze jeden argument, aby się napić herbaty - choć w tak zimny i deszczowy dzień pewnie nikogo do tego specjalnie namawiać nie będzie trzeba.

Źródło: European Journal of Nutrition, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2017 Cyfrowy Polsat S.A.