Start Gadżety.pl

Ludzie mniej samolubni bardziej skłonni do depresji

Trójka japońskich naukowców postanowiła spróbować dowieść czegoś, co może wydawać się truizmem - otóż badając mózgi ludzi grających w spreparowaną grę karcianą byli oni w stanie wykazać, że ludzie mniej samolubni są bardziej podatni na depresję.

Sam pomysł nie jest nowy, bo już wcześniejsze badania psychologiczne potwierdziły, że ludzie depresyjni częściej przejmują się innymi ludźmi, a także ich opinią, jednak Japończycy chcieli potwierdzenia na poziomie neurologicznym.

W tym celu stworzyli oni grę bazującą na tak zwanej grze w ultimatum, która jest powszechnie wykorzystywana w badaniach psychologicznych czy ekonomicznych. W grze tej uczestnicy muszą podzielić między siebie określoną nagrodę pieniężną, przy czym jedna osoba samodzielnie (i samolubnie, w mniejszym lub większym stopniu) decyduje o kwotach, a inne mogą je jedynie zaakceptować lub nie - jednak jeśli tego nie zrobią to nikt nie dostanie nawet złotówki (w tym przypadku - jena) z całej nagrody.

Na czas gry, podczas najnowszego badania, uczestnicy byli badani z pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI). W trakcie badania dostrzeżono, że niektórzy przejawiali dużo wyższą aktywność w ciele migdałowatym mózgu i hipokampie - a więc w obszarach, które są zazwyczaj mniejsze u ludzi cierpiących z powodu depresji.

Po 12 miesiącach badanych wezwano z powrotem, aby sprawdzić, którzy z nich wykazują symptomy depresji. I wynik jest dość jednoznaczny - bardziej podatni na depresję są ci z nas, którzy są mniej samolubni i wykazują więcej empatii, których boli nierówność.

To złe wieści, bo nierówności społecznych jest bardzo wiele, co może wyjaśniać też problemy psychiczne coraz większej części społeczeństwa.

Źródło: Nature Human Behavior, Zdj.: CC0

Copyright © 2009 - 2017 Cyfrowy Polsat S.A.