Start Gadżety.pl

Powstała pierwsza na świecie Tesla na... wodór

Holenderscy inżynierowie z firmy Holthausen Group postanowili zainicjować bardzo ciekawą akcję o nazwie Project Hesla", w ramach którego dokonali pierwszej na świecie przeróbki napędu w Tesli Model S na wodorowy.

Dzięki nowemu napędowi, samochód dysponuje zasięgiem na poziomie aż 1000 kilometrów. To oznacza, że można nim przejechać dwa razy więcej kilometrów, niż w przypadku Modeli S wyposażonych tylko w napęd elektryczny.

Jako że systemy Tesli nie przewidują i nie są przystosowane do takich śmiałych modyfikacji, inżynierowie z firmy Holthausen Group musieli przerobić cały system, a było to bardzo trudne i mozolne zadanie.

W holenderskim Modelu S znajdują się teraz nie tylko akumulatory, ale również zbiornik na wodór. Podczas pracy napędu, cząsteczki wodoru trafiają do ogniwa paliwowego. Anoda usuwa tam z nich elektrony, a te przez obwód zmierzają do baterii i zapewniają dodatkowy ładunek elektryczny.

Następnie jony wodoru przepływają przez katodę, gdzie spotykają się ponownie z elektronami i łączą się z tlenem, a ostatecznie tworzą wodę, która wychodzi z ogniwa paliwowego i jest emitowana do atmosfery.

W tej chwili na świecie pionierem rozwoju technologii napędów wodorowych jest japoński koncern Toyota (z samochodem Toyota Mirai). Co ciekawe, w Polsce produkcyjną wersję autobusu zasilanego ogniwami wodorowymi ma już Ursus (zobaczcie tutaj).

Źródło: The Drive / Fot. Hesla

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.