Start Gadżety.pl

Space Rider będzie pierwszym europejskim wahadłowcem

Amerykanie na potęgę rozwijają swój program kosmiczny i niebawem będą mieli do dyspozycji kilka różnych środków transportu dla towarów i astronautów na orbitę. Tymczasem patrząc na Europę można dojść do wniosku, że stoi w miejscu, chociaż w Europejską Agencję Kosmiczną zaangażowanych jest tak wiele firm działających w prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego, a przede wszystkim bogatych krajów.

Jako Europejczycy, możemy jednak odetchnąć z ulgą, bo właśnie będzie kontynuowany projekt, który ma odmienić ten smutny stan rzeczy i stworzyć konkurencję dla Amerykanów.

Otóż Thales Alenia Space, czyli konsorcjum francusko-włoskie, podpisało z ESA kontrakt na budowę i wdrożenie pierwszego europejskiego promu kosmicznego o nazwie Space Rider, który rozwijany jest od kilku lat w ramach projektu Intermediate eXperimental Vehicle (IXV).

ixefv-green-lightef-2_01dqd Powstaje pierwszy europejski wahadłowiec. Fot. Thales Alenia Space.

Przypomnijmy, że testy technologii odbyły się w 2015 roku. Wówczas IXV wystartował z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Rakieta Vega wyniosła go na wysokość 320 kilometrów, następnie wehikuł odłączył się i sam doleciał na wysokość 430 kilometrów. Jego kolejnym zadaniem był powrót do atmosfery ziemskiej, który postępował z prędkością 7,5 km/s. Ostatnim wyzwaniem dla IXV było bezpieczne wodowanie w Pacyfiku. ESA poinformowała, że wszystkie zaplanowane zadania przebiegły pomyślnie.

Space Rider będzie niezależną platformą orbitalną, zdolną do pozostania na orbicie przez dwa miesiące, a także do samodzielnego wejścia w atmosferę i lądowania na morzu, wraz z ładunkiem. Po przeprowadzeniu szybkich prac serwisowych będzie mógł być ponownie wykorzystany, nawet do sześciu misji. Wahadłowiec będzie przeznaczony zarówno do eksperymentów naukowych na niskiej orbicie, jak i do prowadzenia obserwacji poza atmosferą.

Co ciekawe, konsorcjum Thales Alenia Space zaangażowane jest również w prace nad budową rakietoplanu Skylon (zobaczcie tutaj). Będzie to statek kosmiczny wielokrotnego użytku, zdolny do startu w kosmos o własnym napędzie, poruszania się na orbicie i lądowania na Ziemi. Można śmiało rzec, że będzie to o wiele bardziej zaawansowany następca Space Ridera.

Źródło: Thales Alenia Space / Fot. Thales Alenia Space

Copyright © 2009 - 2018 Cyfrowy Polsat S.A.